top of page
Úvod: Welcome
J rehak.webp

Ing. Jan Řehák

Naše motto je pomoci co nejrychleji velkému množství cizinců na celém území ČR v integraci do naší společnosti. Myslíme, že nestačí jim zaplatit ubytování a dát jim kapesné.


Je v zájmu celé ČR, aby se co nejvíc uprchlíků začalo rychle a dostupně v místě jejich pobytu  učit náš jazyk. Kdo mluví alespoň trochu česky získá snáz práci, která odpovídá jeho vzdělání a možnostem.

Proč jsem založil spolek Můžeš Mluvit Česky:
27.2.2022 ráno jsem dorazil na pěší hraniční přechod "Veľké Slemence" mezi Slovenskem a Ukrajinou. V konvoji několika aut jsme přivezli urgentní vybavení vybrané ve Skautském institutu 

v Praze a v Brně.
V přilehlé vesnici Velké Kapušany se občanská společnost napříč celou obcí chystala na příval uprchlíků. Celý den jsme čekali na první uprchlíky, kteří se postupně dostávali přes pěší hraniční přechod.
Přivezl jsem s sebou nakonec do Prahy novinářku

z Kyjeva a dvě sestry z Mariupolu. Jedna z nich měla stánek s květinami kousek od divadla.

Ubytovali jsme je u dobrých lidí, kteří jim mohli pomoci a já další týdny sledoval, jak obtížné je pro ně najít téměř jakoukoliv práci jen proto, že neumí naši řeč.

Do Mariupolu se teď asi nevrátí. Pomozme jim naučit se česky a dělat to, co umí a chtějí. Ale pomozme jim TEĎ a pomozme co nejvíce z nich.

Cílem našeho projektu je realizovat fyzický kurz češtiny pro 5 000 uprchlíků na našem území do konce roku 2022.

Poděkování

Děkujeme ÚJOP UK (Ústav Jazykové a Odborné Přípravy Univerzity Karlovy) za pochopení situace a flexibilní pomoc s jazykovým kurzem po odborné stránce.

aaaaaaaaaaaaaa.jpeg

Mgr. Hana Bulejová

koordinátorka projektu z české strany

hlavní kontakt pro lektory, školy a podporovatele

Tel. 771 260 120

V našem projektu se chceme soustředit hlavně na regiony a naším hlavním cílem je pomoci s prvním zvládnutím našeho komplikovaného jazyka pomocí lokálních dobrovolníků, a to hlavně mimo Prahu nebo Brno.

Ava_Vary.jpg

Mgr. Oksana Moiseniuk

režisérka a producentka, majitelka filmové produkce FENOMART  

Ukrajinka dlouhodobě žijící v Česku 

www.fenomart.pro 

Od poloviny března se na mě obrací mnoho ukrajinských uprchlíků s otázkou, kam mohou chodit na kurzy češtiny pro cizince, že ten jeden nebo dva co našli, jsou beznadějně plné. Projekt Můžeš Mluvit Česky je trochu punkovým, ale smysluplným řešením současné situace.
Ne každý se chce učit cizí jazyk sám pomocí online kurzu. Sociální aspekt fyzického jazykového kurzu je pro vás jako pro cizince - tak trochu ztraceného s dětmi v cizí zemi stejně důležitý jako jazyk samotný. 

oksana.jpg

Mgr. Oksana Paraskevá

Koordinátorка projektu z ukrajinské strany
hlavní kontakt pro občany Ukrajiny, kteří se chtějí naučit český jazyk
.

Za podporu děkujeme:

18223975797667482976.png
bottom of page